No: H200151337 (by agent)
| Mobile QRCode |
|
| Monthly Rental |
Lease 38,000
( RMB 33,599 )
|
| Gross Area |
833 ft² ( 77.4 m²)
Unit Price: @45.6 ( RMB @433.99 /m² )
|
| Saleable Area |
638 ft² ( 59.3 m² )
Unit Price: @59.6 ( RMB @567.23 /m² )
|
| Estate |
The Waterfront
Kowloon Kowloon Station
Block and Unit: Mid Floor(17-27|45/F),TOWER I
Building age: 23 Year
|
| Direction (Living Room) |
North
|
| Floor zone |
Middle Floor
|
| Room and Bathroom |
2 Bedrooms
2 Bathrooms
|
| Pri School Net |
|
| Sec School Net |
|
| Address |
No.1 Austin Road West
|
|
Austin Road (n15)( Bus Stop )
2 min Walk
Austin Road, Nathan Road( Bus Stop )
2 min Walk
Austin Road (n16)( Bus Stop )
2 min Walk
|
|
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
The Waterfront
|
Flat G, Low, Tower 2, Phase 1
2026-05-09 Market Info 3 Rooms |
934ft² |
Leased
HKD$43,000
@
$46
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat F, Low, Tower 7, Phase 2
2026-05-08 Market Info 3 Rooms |
1,127ft² |
Leased
HKD$60,000
@
$53
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat B, Middle, Block 3, Phase 1
2026-05-03 Market Info 3 Rooms |
794ft² |
Leased
HKD$38,000
@
$48
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat D, Low, Tower 3, Phase 1
2026-05-03 Market Info 3 Rooms |
934ft² |
Leased
HKD$37,500
@
$40
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat F, Low, Tower 1, Phase 1
2026-05-01 Market Info 3 Rooms |
940ft² |
Leased
HKD$42,800
@
$46
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat B, Middle, Block 6, Phase 2
2026-04-25 Market Info 3 Rooms |
1,076ft² |
Leased
HKD$54,000
@
$50
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat B, Middle, Tower 2, Phase 1
2026-04-23 Market Info 3 Rooms |
931ft² |
Leased
HKD$46,000
@
$49
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat C, Middle, Tower 3, Phase 1
2026-04-12 Market Info 3 Rooms |
794ft² |
Leased
HKD$39,000
@
$49
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat D, Middle, Block 1, Phase 1
2026-04-07 Market Info 2 Rooms |
638ft² |
Leased
HKD$35,000
@
$55
|
- |
|
The Waterfront
|
Flat D, Middle, Block 2, Phase 1
2026-04-06 Market Info 3 Rooms |
934ft² |
Leased
HKD$43,000
@
$46
|
- |
|
|
|
| Cch_Vincent | |
| Hello%20Chan%20Chun%20Hang%20Vincent%20%2C%20I%20have%20just%20seen%20your%20property%20listing%20from%2028Hse%20%20The%20Waterfront%20Lease%20HKD%2438%2C000%20%20Property%28ID%3A3854031%29%20.%20Please%20provide%20me%20more%20details%3A%20https%3A%2F%2Fwww.28hse.com.cn%2Fen%2Frent%2Fapartment%2Fproperty-3854031%3Ft%3D1779110561%20%20 | |