| Total Block: | 7 High-Blocks and 1 Low-Blocks |
| Permit: | 2024 Yr. |
| Developer: | Henderson |
| Management Company: | The Knightsbridge Property Management Limited |
| Total Unit: | 566 units |
| School Zone: | Pri: 34 Sec: Kowloon City District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
The Knightsbridge
|
Flat B, 7/F, Tower 1
2026-04-24 Land Registry |
1,258ft² |
HKD$45.57 M
@
$36,224
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat B, 2/F, Tower 3
2026-04-23 Land Registry |
1,085ft² |
HKD$35.3 M
@
$32,535
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat C, 32/F, Tower 1
2026-04-23 Land Registry |
635ft² |
HKD$16.17 M
@
$25,457
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 21/F, Tower 1
2026-04-17 Land Registry |
1,428ft² |
HKD$61.61 M
@
$43,144
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 26/F, Tower 6
2026-04-17 Land Registry |
1,085ft² |
HKD$44.05 M
@
$40,599
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat C, 29/F, Tower 1
2026-04-17 Land Registry |
635ft² |
HKD$15.4 M
@
$24,250
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat C, 27/F, Tower 1
2026-04-16 Land Registry |
635ft² |
HKD$15.68 M
@
$24,700
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 10/F, Tower 3
2026-04-16 Land Registry |
1,102ft² |
HKD$38.8 M
@
$35,209
|
+ 10.2% |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 25/F, Tower 2
2026-04-15 Land Registry |
1,173ft² |
HKD$45.9 M
@
$39,130
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 3/F, Tower 5
2026-04-15 Land Registry |
1,382ft² |
HKD$48.82 M
@
$35,326
|
- |