| Total Block: | 7 High-Blocks and 1 Low-Blocks |
| Permit: | 2024 Yr. |
| Developer: | Henderson |
| Management Company: | The Knightsbridge Property Management Limited |
| Total Unit: | 566 units |
| School Zone: | Pri: 34 Sec: Kowloon City District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 25/F, Tower 6
2026-05-18 Land Registry |
1,085ft² |
HKD$43.41 M
@
$40,009
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat B, 25/F, Tower 6
2026-05-18 Land Registry |
1,102ft² |
HKD$44.27 M
@
$40,172
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 2/F, Tower 5
2026-05-18 Land Registry |
1,382ft² |
HKD$48.68 M
@
$35,224
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat B, 10/F, Tower 1
2026-05-07 Land Registry |
1,258ft² |
HKD$47.11 M
@
$37,448
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat C, 31/F, Tower 1
2026-05-06 Land Registry |
635ft² |
HKD$15.68 M
@
$24,693
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat B, 2/F, Tower 5
2026-05-04 Land Registry |
1,382ft² |
HKD$48.77 M
@
$35,289
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 20/F, Tower 3
2026-04-30 Land Registry |
1,102ft² |
HKD$41.14 M
@
$37,331
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat B, 6/F, Tower 6
2026-04-30 Land Registry |
1,117ft² |
HKD$37.71 M
@
$33,760
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat C, 15/F, Tower 1
2026-04-30 Land Registry |
635ft² |
HKD$14.05 M
@
$22,126
|
- |
|
The Knightsbridge
|
Flat A, 25/F, Tower 8
2026-04-24 Land Registry |
1,259ft² |
HKD$53.81 M
@
$42,740
|
- |