| Total Block: | 2 Towers |
| Permit: | 2022 Yr. |
| Developer: | Kowloon Dev |
| Management Company: | Country House Property Management |
| Total Unit: | 1,556 units |
| School Zone: | Pri: 95 Sec: Sai Kung District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Manor Hill
|
Flat C10, High, Tower 2
2026-04-27 Market Info 1 Room Balcony |
287ft² |
HKD$4.67 M
@
$16,268
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat D2, 36/F, Tower 2
2026-04-27 Land Registry |
280ft² |
HKD$4.6 M
@
$16,429
|
- 15% |
|
Manor Hill
|
Flat C6, Middle, Tower 2, Manor Hill
2026-04-24 Market Info 1 Room |
281ft² |
HKD$4.42 M
@
$15,730
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat B1, High, Tower 2, Manor Hill
2026-04-24 Market Info 1 Room |
287ft² |
HKD$4.58 M
@
$15,958
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat C1, Middle, Tower 2
2026-04-23 Market Info Balcony |
244ft² |
HKD$3.9 M
@
$15,984
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat C10, 29/F, Tower 2
2026-04-23 Land Registry |
288ft² |
HKD$4.51 M
@
$15,676
|
- 17.2% |
|
Manor Hill
|
Flat A6, Middle, Tower 2
2026-04-20 Market Info 1 Room Balcony |
283ft² |
HKD$4.4 M
@
$15,548
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat A1, 33/F, Tower 1
2026-04-20 Land Registry |
288ft² |
HKD$4.5 M
@
$15,625
|
- 19% |
|
Manor Hill
|
Flat C9, 33/F, Tower 2
2026-04-20 Land Registry |
283ft² |
HKD$4.38 M
@
$15,477
|
- 19.3% |
|
Manor Hill
|
Flat C12, 36/F, Tower 2
2026-04-20 Land Registry |
298ft² |
HKD$4.67 M
@
$15,658
|
- 17.3% |