| Total Block: | 2 Towers |
| Permit: | 2022 Yr. |
| Developer: | Kowloon Dev |
| Management Company: | Country House Property Management |
| Total Unit: | 1,556 units |
| School Zone: | Pri: 95 Sec: Sai Kung District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Manor Hill
|
Flat B1, 37/F, Tower 2
2026-05-06 Land Registry |
287ft² |
HKD$4.58 M
@
$15,958
|
- 18.9% |
|
Manor Hill
|
Flat D3, 35/F, Tower 2
2026-04-30 Land Registry |
284ft² |
HKD$4.42 M
@
$15,556
|
- 19.8% |
|
Manor Hill
|
Flat C9, High, Tower 2
2026-04-29 Market Info 1 Room Balcony |
283ft² |
HKD$4.55 M
@
$16,078
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat C10, High, Tower 2
2026-04-29 Market Info 1 Room Balcony |
287ft² |
HKD$4.67 M
@
$16,268
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat C10, 32/F, Tower 2
2026-04-29 Land Registry |
288ft² |
HKD$4.55 M
@
$15,781
|
- 17.2% |
|
Manor Hill
|
Flat C10, 28/F, Tower 2
2026-04-29 Land Registry |
288ft² |
HKD$4.5 M
@
$15,641
|
- 17.3% |
|
Manor Hill
|
Flat C12, 37/F, Tower 2
2026-04-29 Land Registry |
298ft² |
HKD$4.68 M
@
$15,692
|
- 17.3% |
|
Manor Hill
|
Flat C9, 31/F, Tower 2
2026-04-28 Land Registry |
283ft² |
HKD$4.46 M
@
$15,775
|
- 17.4% |
|
Manor Hill
|
Flat B1, Middle, Tower 1, Manor Hill
2026-04-28 Market Info 1 Room |
288ft² |
HKD$4.5 M
@
$15,625
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat C10, High, Tower 2
2026-04-27 Market Info 1 Room Balcony |
287ft² |
HKD$4.53 M
@
$15,784
|
- |