| Total Block: | 2 Towers |
| Permit: | 2022 Yr. |
| Developer: | Kowloon Dev |
| Management Company: | Country House Property Management |
| Total Unit: | 1,556 units |
| School Zone: | Pri: 95 Sec: Sai Kung District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Manor Hill
|
Flat C5, Low, Tower 2, Manor Hill
2026-05-22 Market Info |
222ft² |
HKD$3.65 M
@
$16,441
|
- |
|
Manor Hill
|
Flat C6, 19/F, Tower 2
2026-05-20 Land Registry |
280ft² |
HKD$4.42 M
@
$15,786
|
- 22.2% |
|
Manor Hill
|
Flat C1, 26/F, Tower 2
2026-05-19 Land Registry |
245ft² |
HKD$3.9 M
@
$15,918
|
- 13.7% |
|
Manor Hill
|
Flat C10, 36/F, Tower 2
2026-05-19 Land Registry |
288ft² |
HKD$4.67 M
@
$16,212
|
- 15.4% |
|
Manor Hill
|
Flat A2, 1/F, Tower 2
2026-05-14 Land Registry 1 Room |
280ft² |
HKD$4.2 M
@
$15,000
|
- 28.2% |
|
Manor Hill
|
Flat C9, 36/F, Tower 2
2026-05-14 Land Registry |
283ft² |
HKD$4.51 M
@
$15,953
|
- 17.1% |
|
Manor Hill
|
Flat A5, 1/F, Tower 2
2026-05-13 Land Registry 1 Room |
283ft² |
HKD$4.25 M
@
$15,018
|
- 28.1% |
|
Manor Hill
|
Flat B3, 37/F, Tower 2
2026-05-12 Land Registry |
284ft² |
HKD$4.67 M
@
$16,437
|
- 15.8% |
|
Manor Hill
|
Flat C10, 33/F, Tower 2
2026-05-11 Land Registry |
288ft² |
HKD$4.55 M
@
$15,781
|
- 17.3% |
|
Manor Hill
|
Flat B1, 22/F, Tower 1
2026-05-07 Land Registry 1 Room |
288ft² |
HKD$4.5 M
@
$15,625
|
- 21.7% |