| Total Block: | 2 Towers (Tower A and Tower B) |
| Permit: | 2023 Yr. |
| Developer: | Henderson |
| Management Company: | Well Born Real Estate Management Limited |
| Total Unit: | 603 units |
| School Zone: | Pri: 80 Sec: Northern District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
One Innovale
|
Flat 18, 9/F, Tower A
2023-03-22 Land Registry |
208ft² |
HKD$3.23 M
@
$15,550
|
+ 3.5% |
|
One Innovale
|
Flat 11, 8/F, Tower A
2023-03-22 Land Registry |
328ft² |
HKD$4.5 M
@
$13,734
|
+ 2.5% |
|
One Innovale
|
Flat 18, 1/F, Tower A
2023-03-22 Land Registry |
208ft² |
HKD$3.17 M
@
$15,252
|
+ 4.6% |
|
One Innovale
|
Flat 5, 3/F, Tower A
2023-03-22 Land Registry |
295ft² |
HKD$4.33 M
@
$14,670
|
+ 1.5% |
|
One Innovale
|
Flat 2, 15/F, Tower B
2023-03-22 Land Registry |
310ft² |
HKD$4.75 M
@
$15,325
|
+ 1.5% |
|
One Innovale
|
Flat 1, 1/F, Tower A
2023-03-10 Land Registry |
588ft² |
HKD$8.27 M
@
$14,057
|
- - |
|
One Innovale
|
Flat 17, 21/F, Tower A
2023-02-15 Land Registry |
295ft² |
HKD$4.77 M
@
$16,158
|
- 1.1% |
|
One Innovale
|
Flat 22, Tower B
2023-02-15 Land Registry |
290ft² |
HKD$5.21 M
@
$17,981
|
+ 1.1% |
|
One Innovale
|
Flat 22, 5/F, Tower B
2023-01-30 Land Registry |
328ft² |
HKD$4.59 M
@
$13,994
|
- 1.1% |
|
One Innovale
|
Flat 2, 16/F, Tower A
2023-01-26 Land Registry |
434ft² |
HKD$6.23 M
@
$14,359
|
+ 35.3% |