| Total Block: | 14 Towers and 34 Houses |
| Permit: | 2023 Yr. |
| Developer: | Hysan |
| Management Company: | Wells Property Management Limited |
| Total Unit: | 262 units |
| School Zone: | Pri: 84 Sec: Tai Po District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Villa Lucca
|
Flat D, 3/F, Tower 6
2026-05-20 Land Registry |
1,164ft² |
HKD$15.36 M
@
$13,200
|
- |
|
Villa Lucca
|
Flat D, 2/F, Tower 6
2026-05-20 Land Registry |
1,164ft² |
HKD$14.9 M
@
$12,800
|
- |
|
Villa Lucca
|
11 Villa Avenue
2026-05-19 Land Registry |
3,506ft² |
HKD$66.61 M
@
$19,000
|
- |
|
Villa Lucca
|
7 Villa Avenue
2026-05-15 Land Registry |
3,317ft² |
HKD$68.55 M
@
$20,665
|
- |
|
Villa Lucca
|
Flat B, 1/F, Tower 12
2026-05-13 Land Registry |
1,173ft² |
HKD$18.3 M
@
$15,600
|
- |
|
Villa Lucca
|
Flat C, 3/F, Tower 15
2026-05-11 Land Registry |
1,185ft² |
HKD$18.37 M
@
$15,500
|
- |
|
Villa Lucca
|
Flat A, Tower 8
2026-05-11 Land Registry |
1,032ft² |
HKD$15.69 M
@
$15,200
|
- |
|
Villa Lucca
|
Flat A, 2/F, Tower 8
2026-05-04 Land Registry |
1,090ft² |
HKD$16.57 M
@
$15,200
|
- |
|
Villa Lucca
|
10 Lucca Avenue
2026-05-04 Land Registry |
5,291ft² |
HKD$138 M
@
$26,082
|
- |
|
Villa Lucca
|
25 Villa Avenue
2026-04-28 Land Registry |
3,294ft² |
HKD$57.34 M
@
$17,408
|
- |