| Total Block: | 17 Towers |
| Permit: | 2020 Yr. |
| Developer: | China Overseas |
| Management Company: | China Overseas Property Services Limited |
| Total Unit: | 1620 units |
| School Zone: | Pri: 84 Sec: Tai Po District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
The Regent
|
Flat G, 10/F, Tower 19
2026-05-05 Land Registry 2 Rooms |
529ft² |
HKD$7.72 M
@
$14,594
|
- 18.1% |
|
The Regent
|
Flat E, 3/F, Tower 10
2026-05-04 Land Registry 1 Room |
377ft² |
HKD$4.98 M
@
$13,210
|
+ 8.3% |
|
The Regent
|
Flat C, 6/F, Tower 10
2026-04-30 Land Registry 2 Rooms |
457ft² |
HKD$6.05 M
@
$13,239
|
+ 7.6% |
|
The Regent
|
Flat B, High, Tower 5, The Regent
2026-04-28 Market Info 3 Rooms |
735ft² |
HKD$9.78 M
@
$13,306
|
- |
|
The Regent
|
Flat C, 12/F, Tower 10
2026-04-24 Land Registry 2 Rooms |
457ft² |
HKD$6.38 M
@
$13,961
|
+ 9.3% |
|
The Regent
|
Flat C, Middle, Tower 10, The Regent
2026-04-21 Market Info 2 Rooms |
457ft² |
HKD$6.38 M
@
$13,961
|
- |
|
The Regent
|
Flat C, 20/F, Tower 10
2026-04-21 Land Registry 2 Rooms |
457ft² |
HKD$6.86 M
@
$15,011
|
- 12.2% |
|
The Regent
|
Flat B, 3/F, Tower 17
2026-04-21 Land Registry 2 Rooms |
525ft² |
HKD$6.58 M
@
$12,533
|
+ 9.5% |
|
The Regent
|
Flat B, 3/F, Tower 6
2026-04-20 Land Registry 3 Rooms |
735ft² |
HKD$9.1 M
@
$12,381
|
- 7.2% |
|
The Regent
|
Flat F, 5/F, Tower 10
2026-04-20 Land Registry 2 Rooms |
525ft² |
HKD$6.9 M
@
$13,143
|
+ 6.8% |