| Total Block: | 7 buildings |
| Permit: | 2009 Yr. |
| Developer: | Sino |
| Management Company: | About $2.1 per square foot |
| Total Unit: | 2,169 units |
| School Zone: | Pri: 89 Sec: Sha Tin District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Lake Silver
|
Flat G, Middle, Tower 1, Lake Silver
2026-05-21 Market Info 2 Rooms |
531ft² |
HKD$8.3 M
@
$15,631
|
- |
|
Lake Silver
|
Flat F, 5/F, Tower 8
2026-05-20 Land Registry 2 Rooms |
541ft² |
HKD$7.42 M
@
$13,715
|
+ 52.5% |
|
Lake Silver
|
Flat G, 61/F, Tower 5
2026-05-19 Land Registry 3 Rooms |
695ft² |
HKD$11.63 M
@
$16,734
|
+ 133.5% |
|
Lake Silver
|
Flat D, 8/F, Tower 3
2026-05-19 Land Registry 3 Rooms |
798ft² |
HKD$12 M
@
$15,038
|
+ 89.9% |
|
Lake Silver
|
Flat F, 62/F, Tower 8
2026-05-15 Land Registry 2 Rooms |
541ft² |
HKD$9 M
@
$16,636
|
+ - |
|
Lake Silver
|
Flat F, 15/F, Tower 7
2026-05-15 Land Registry 2 Rooms |
564ft² |
HKD$8.45 M
@
$14,982
|
+ 13.9% |
|
Lake Silver
|
Flat C, 5/F, Tower 3
2026-05-15 Land Registry 2 Rooms |
550ft² |
HKD$9.08 M
@
$16,509
|
+ 73.4% |
|
Lake Silver
|
Flat A, Low, Tower 1, Lake Silver
2026-05-15 Market Info 4 Rooms |
1,432ft² |
HKD$22 M
@
$15,363
|
- |
|
Lake Silver
|
Flat E, 59/F, Tower 5
2026-05-14 Land Registry 2 Rooms |
572ft² |
HKD$8.6 M
@
$15,035
|
- 10.2% |
|
Lake Silver
|
Flat E, 9/F, Tower 5
2026-05-12 Land Registry 2 Rooms |
573ft² |
HKD$7.6 M
@
$13,264
|
+ 135.2% |