| Total Block: | 2 Higher Block and 4 Lower Blocks |
| Permit: | 2023 Yr. |
| Developer: | Wheelock |
| Management Company: | Harriman Property Management Limited |
| Total Unit: | 559 units |
| School Zone: | Pri: 34 Sec: Kowloon City District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Monaco One
|
Flat G, 5/F, Tower 1b
2026-03-19 Land Registry |
462ft² |
HKD$11.03 M
@
$23,866
|
- |
|
Monaco One
|
Flat B, 22/F, Tower 1b
2026-03-18 Land Registry |
574ft² |
HKD$14.35 M
@
$25,000
|
- 11.8% |
|
Monaco One
|
Flat C, 6/F, Mansion D
2026-03-18 Land Registry |
338ft² |
HKD$8.86 M
@
$26,204
|
- |
|
Monaco One
|
Flat E, 32/F, Tower 1b
2026-03-16 Land Registry |
449ft² |
HKD$11.64 M
@
$25,918
|
- |
|
Monaco One
|
Flat G, 6/F, Tower 1b
2026-03-05 Land Registry |
462ft² |
HKD$11.06 M
@
$23,937
|
- |
|
Monaco One
|
Flat G, 38/F, Tower 1b
2026-03-05 Land Registry |
455ft² |
HKD$11.9 M
@
$26,158
|
- |
|
Monaco One
|
Flat F, 35/F, Tower 1b
2026-03-05 Land Registry |
435ft² |
HKD$11.16 M
@
$25,655
|
- |
|
Monaco One
|
Flat E, 33/F, Tower 1b
2026-03-05 Land Registry |
449ft² |
HKD$11.67 M
@
$25,996
|
- |
|
Monaco One
|
Flat E, 23/F, Tower 1b
2026-03-04 Land Registry |
449ft² |
HKD$11.31 M
@
$25,198
|
- |
|
Monaco One
|
Flat E, 29/F, Tower 1b
2026-03-03 Land Registry |
449ft² |
HKD$11.53 M
@
$25,686
|
- |