| Total Block: | 3 |
| Permit: | 2016 Yr. |
| Developer: | Wheelock |
| Management Company: | Harriman Property Management Limited |
| Total Unit: | 591 |
| School Zone: | Pri: 95 Sec: Sai Kung District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
The Parkside
|
Flat D, 8/F, Tower 2
2026-05-18 Land Registry 3 Rooms |
726ft² |
HKD$13.5 M
@
$18,595
|
+ 22.7% |
|
The Parkside
|
Flat A, Middle, Tower 3, The Parkside
2026-05-11 Market Info 3 Rooms |
727ft² |
HKD$13.48 M
@
$18,542
|
- |
|
The Parkside
|
Flat C, Middle, Tower 1, The Parkside
2026-05-08 Market Info 2 Rooms |
541ft² |
HKD$9.88 M
@
$18,262
|
- |
|
The Parkside
|
Flat D, Low, Tower 1a, The Parkside
2026-05-08 Market Info 2 Rooms |
541ft² |
HKD$9.5 M
@
$17,560
|
- |
|
The Parkside
|
Flat D, Low, Tower 2, The Parkside
2026-05-07 Market Info 3 Rooms |
725ft² |
HKD$13.5 M
@
$18,621
|
- |
|
The Parkside
|
Flat C, 11/F, Tower 1a
2026-05-05 Land Registry 2 Rooms |
508ft² |
HKD$8.93 M
@
$17,579
|
+ 40.2% |
|
The Parkside
|
Flat C, 20/F, Tower 2
2026-04-27 Land Registry 3 Rooms |
754ft² |
HKD$12.6 M
@
$16,711
|
- 4% |
|
The Parkside
|
Flat A, 10/F, Tower 2
2026-04-15 Land Registry 3 Rooms |
697ft² |
HKD$12.3 M
@
$17,647
|
+ 53.4% |
|
The Parkside
|
Flat F, 12/F, Tower 3
2026-04-10 Land Registry 1 Room |
401ft² |
HKD$6.45 M
@
$16,085
|
+ 31.3% |
|
The Parkside
|
Flat A, Low, Tower 2, The Parkside
2026-04-01 Market Info 3 Rooms |
698ft² |
HKD$12.3 M
@
$17,622
|
- |