| Total Block: | 1 |
| Permit: | 2016 Yr. |
| Developer: | China Overseas |
| Management Company: | China Overseas Property Services Limited |
| Total Unit: | 255 |
| School Zone: | Pri: 11 Sec: Central and Western District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
The Nova
|
Flat H, 31/F, The Nova
2026-05-11 Land Registry 3 Rooms |
854ft² |
HKD$24 M
@
$28,103
|
+ 12.6% |
|
The Nova
|
Flat D, 35/F, The Nova
2026-05-07 Land Registry 1 Room |
393ft² |
HKD$10.88 M
@
$27,684
|
+ 5.7% |
|
The Nova
|
Flat B, 35/F, The Nova
2026-04-22 Land Registry 2 Rooms |
497ft² |
HKD$13.28 M
@
$26,720
|
+ 17.7% |
|
The Nova
|
Flat C, 8/F, The Nova
2026-04-20 Land Registry 3 Rooms |
837ft² |
HKD$19.5 M
@
$23,297
|
+ 26.5% |
|
The Nova
|
Flat H, High, The Nova
2026-04-14 Market Info 3 Rooms Balcony |
853ft² |
HKD$24 M
@
$28,136
|
- |
|
The Nova
|
Flat B, 12/F, The Nova
2026-03-30 Land Registry 2 Rooms |
497ft² |
HKD$11.98 M
@
$24,105
|
+ 15.6% |
|
The Nova
|
Flat B, High, The Nova
2026-03-28 Market Info 2 Rooms Balcony |
495ft² |
HKD$13.28 M
@
$26,828
|
- |
|
The Nova
|
Flat G, 18/F, The Nova
2026-03-13 Land Registry 1 Room |
388ft² |
HKD$9.18 M
@
$23,660
|
- 10.3% |
|
The Nova
|
Flat E, 7/F, The Nova
2026-03-13 Land Registry 2 Rooms |
636ft² |
HKD$14.5 M
@
$22,799
|
+ 7.4% |
|
The Nova
|
Flat J, 32/F, The Nova
2026-01-30 Land Registry 2 Rooms |
500ft² |
HKD$12.5 M
@
$25,000
|
+ 7.3% |