| Total Block: | 8 Towers(Tower 1 to 9, Tower 4 is omitted) |
| Permit: | 2018 Yr. |
| Developer: | K. Wah |
| Management Company: | Chissay(Property Management) Limited |
| Total Unit: | 900 |
| School Zone: | Pri: 34 Sec: Kowloon City District |
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
K.City
|
Flat D, Middle, Tower 8, K. City
2026-05-22 Market Info 3 Rooms |
797ft² |
HKD$18.8 M
@
$23,588
|
- |
|
K.City
|
Flat E, Low, Tower 9, K. City
2026-05-22 Market Info 3 Rooms |
632ft² |
HKD$13.28 M
@
$21,013
|
- |
|
K.City
|
Flat C, 5/F, Block 5
2026-05-21 Land Registry |
468ft² |
HKD$8.9 M
@
$19,017
|
- |
|
K.City
|
Flat E, 17/F, Block 8
2026-05-15 Land Registry 1 Room |
348ft² |
HKD$6.6 M
@
$18,966
|
- 6.3% |
|
K.City
|
Flat C, Tower 5, K. City
2026-05-11 Market Info 2 Rooms |
468ft² |
HKD$8.9 M
@
$19,017
|
- |
|
K.City
|
Flat B, 31/F, Block 2
2026-04-27 Land Registry 1 Room |
358ft² |
HKD$6.9 M
@
$19,274
|
+ 0.5% |
|
K.City
|
Flat D, 9/F, Block 2
2026-04-21 Land Registry 2 Rooms |
486ft² |
HKD$9.38 M
@
$19,300
|
+ 3.4% |
|
K.City
|
Flat A, 1/F, Block 7
2026-04-16 Land Registry 3 Rooms |
726ft² |
HKD$15.1 M
@
$20,799
|
- 16.5% |
|
K.City
|
Flat D, 5/F, Block 5
2026-04-15 Land Registry |
477ft² |
HKD$8.7 M
@
$18,239
|
- |
|
K.City
|
Flat D, 9/F, Block 8
2026-04-14 Land Registry |
797ft² |
HKD$16.8 M
@
$21,079
|
- |