No: K022306 (by agent)
| Mobile QRCode |
|
| Monthly Rental |
Lease 16,800
( RMB 14,832 )
|
| Gross Area |
372 ft² ( 34.6 m²)
Unit Price: @45.2 ( RMB @429.53 /m² )
|
| Saleable Area |
307 ft² ( 28.5 m² )
Unit Price: @54.7 ( RMB @519.81 /m² )
|
| Estate |
Smithfield Court
HK Island Kennedy Town
Block and Unit: High Floor(21-30|30/F),BLOCK 1
Building age: 41 Year
|
| Floor zone |
Middle Floor
|
| Room and Bathroom |
1 Bedroom
1 Bathroom
|
| Pri School Net |
|
| Sec School Net |
|
| Address |
43 Smithfield
|
|
Luen Bong Apartment, Belcher's Street( Bus Stop )
1 min Walk
Luen Bong Apartment( Bus Stop )
2 min Walk
Kennedy Town Station, Forbes Street( Bus Stop )
2 min Walk
|
|
| Address | Area | Price Sold/Leased | Profit/Loss |
|---|---|---|---|
|
Smithfield court
|
Flat C, Middle, Block 2
2026-01-03 Market Info 3 Rooms |
450ft² |
Leased
HKD$23,000
@
$51
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat C, Middle, Block 1, Smithfield Court
2025-08-25 Market Info |
372ft² |
Leased
HKD$19,500
@
$52
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat B, Low, Block 1, Smithfield Court
2025-08-25 Market Info |
343ft² |
Leased
HKD$19,500
@
$57
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat J, Low, Block 2, Smithfield Court
2025-08-17 Market Info 2 Rooms |
330ft² |
Leased
HKD$17,000
@
$52
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat E, Low, Block 2
2025-05-17 Market Info 2 Rooms |
335ft² |
Leased
HKD$16,000
@
$48
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat F, High, Block 2, Smithfield Court
2025-05-15 Market Info |
371ft² |
Leased
HKD$15,500
@
$42
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat E, Middle, Block 1, Smithfield Court
2024-09-09 Market Info |
335ft² |
Leased
HKD$17,000
@
$51
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat B, Low, Block 1
2024-08-25 Market Info 2 Rooms |
343ft² |
Leased
HKD$19,000
@
$55
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat G, Low, Block 1, Smithfield Court
2024-08-22 Market Info 1 Room |
302ft² |
Leased
HKD$15,700
@
$52
|
- |
|
Smithfield court
|
Flat J, Low, Block 2, Smithfield Court
2024-08-15 Market Info 2 Rooms |
330ft² |
Leased
HKD$16,300
@
$49
|
- |